Netkaná textília v boji proti škodcom

mrkva vysevny pasik Článok bol uverejnený: 14.07.22 15:27 | Netkané textílie AGRO

Netkaná textília je veľkým pomocníkom v boji proti škodcom, chladu a iným výkyvom poveternostných vplyvov


Biela netkaná textília je pre niektorých ľudí možno menej známou spoločníčkou. Patrí však k veľmi dobrým pomocníkom. Najčastejším využitím bielej netkanej textílie je prikrytie záhonu hneď po výseve, čím sa zvýši teplota pôdy a urýchli vzchádzanie plodín. Textília zároveň bráni nadmernému odparovaniu vlahy z pôdy a vzniku škrupiny na povrchu pôdy. Mnoho záhradkárov a veľkopestovateľov spája bielu netkanú textíliu hlavne s príchodom tzv. troch zamrznutých, kedy treba už mladé rastlinky, prípadne zakvitnuté stromy a kríky ochrániť pred prízemnými mrazmi, ktoré sú schopné napáchať obrovské škody na budúcej úrode. Toto je jedno z veľmi častých využití zakrývacej netkanej textílie v záhrade, či na poli. 

ochrana proti škodcom

Tí skúsenejší a hlavne priaznivci mechanickej ochrany, používajú netkanú textíliu najmä na ochranu proti škodcom. Mínerka pórová a cibuľová, kvetárka kapustová, fúzavka cesnaková a mnohé iné vedia potrápiť nie jedného záhradkára, či veľkopestovateľa. V súčasnosti, keď sú zimy mierne, začína mucha robiť nálety už vo februári. Odporúčame prikryť záhon s mladými rastlinkami netkanou textíliou hneď pri prvom oteplení a nechať ho zakrytý až do konca apríla, začiatku mája, podľa počasia.

Podobným škodcom je vŕtavka mrkvová, ktorá poškodzuje korene mrkvy, petržlenu a zeleru. Táto mucha začína robiť nálety a klásť vajíčka koncom mája. Jej larvy prenikajú ku koreňom a vytvárajú v nich chodbičky. Včasným zakrytím záhonu práve netkanou textíliou môžeme predísť škodám a znehodnoteniu úrody, nielen cesnaku a mrkvy, ale aj kapusty a inej hlúbovej zeleniny.

Vtáky sú ďalším zo škodcov, ktorí nás vedia predbehnúť pri zbere čerešní, ríbezlí, čučoriedok. Na ochranu kríkov a stromkov pomôžu ochranné návleky vyrobené z netkanej textílie. Návlek sa jednoducho navlečie na drevinu a v spodnej časti utiahne podľa potreby šnúrkou, ktorá je súčasťou výrobku. Ochranný návlek vytvára optimálnu mikroklímu pre správne dozretie plodov.

letný ochranný návlek z netkanej textílie

Pri súčasnom otepľovaní klímy potrebujeme často pomôcť aj rastlinkám zasadeným vo fóliovníku, či skleníku. Slnko má takú silu, že ich často spáli na popol. Aj tu nám dokáže pomôcť biela netkaná textília. Niekedy stačí natiahnuť textíliu medzi sklo a vnútornú konštrukciu. Tým sa slnečné žiarenie oslabí, za čo sa nám rastliny určite poďakujú.

Netkaná textília dokáže ochrániť  rastliny aj pred krupobitím a inými nepriaznivými vplyvmi počasia. Biela netkaná textília je UV stabilizovaná, prepúšťa svetlo, vzduch a vodu.

Pri správnom zobchádzaní nám netkaná textília vydrží aj niekoľko rokov. Je určená na viacnásobné použitie.