Čo s použitou a nepotrebnou netkanou textíliou?

zelena planeta Článok bol uverejnený: 15.07.22 13:49 | Technické netkané textílie

Všetci kričia: “treba poctivo triediť odpad”, no čo ak nevieme, kde ten odpad patrí? Do akého odpadu patrí netkaná textília ?


Netkaná textília – dve slová, no málo kto pozná ich význam, zloženie. Kde všade ju môžeme použiť a najmä ako s ňou naložiť ak nám príde ako súčasť tovaru, zásielky, ako druh použitého materiálu na balenie, alebo sa nám roztrhala, či opotrebovala v záhrade.

Využitie netkanej textílie je široké. Vďaka cene, ľahkej manipulácii a rozmanitosti vo farbe, šírke, či dĺžke sa s ňou môžeme stretnúť takmer každý deň. Niekedy si ani neuvedomíme, že je to netkaná textília. Dokáže byť jemná ako látka, tenká ako hodvábny papier, no aj hrubá ako kartón, či pevná ako tenší plech.

medzioperačná preprava

Netkaná textília typu Spunbond je vyrobená väčšinou z polypropylénu, prípadne polyetylénu, takže je to plast. Materiál podobný plastovej flaši, či taške. Na letáku, ktorý je súčasťou menších balení, hlavne pre záhradkárov, sú separačné symboly uvedené. No kto si odloží leták až dovtedy, kým bude potrebné textíliu vyhodiť, resp. vyseparovať? Asi nikto z nás.

symbol recyklacie

Teraz sa určite mnohí pozastavili a položili otázku: “netkaná textília je plast?”, to som nevedel. Áno je to plast, často používaný kdekoľvek, kedykoľvek a kýmkoľvek. No pre odporcov plastu máme tiež vhodné riešenie.

Ponúkame 100 % prírodné textílie, vo voľnej prírode úplne rozložiteľné, bez zbytku mikroplastov, či iných prímesí. No o tom až niekedy nabudúce, no predsa pre nedočkavcov prírodné textílie z kokosu a juty

Čo dodať na záver, cieľom tohto krátkeho článku nebolo vás odradiť či znechutiť, skôr poskytnúť informáciu o tom, čo ste možno nevedeli a trochu pomôcť pri správnom rozhodnutí – ako a kde vyhodiť použitú netkanú textíliu.